Яка різниця між хедшот (headshot) фотографією та портретом?

Терміни хедшот та портрет часто використовуються як взаємозамінні. Хоча фотографії цього типу мають певне перетини, але це є різні поняття. Знання цих особливостей допоможе вам краще поставити задачу своєму фотографу та потрібним фотографіям, для просування себе, своєї роботи чи бізнесу.

Найпростіше сказати, що хедшот – це один із типів портрету. Хедшот — це щільно обрізана фотографія обличчя від плечей. Модель зазвичай дивиться прямо в об’єктив.

Раніше хедшок використовувались в тільки для акторів, моделей або для творчих людей, чиє зображення було важливіше за резюме. Потім кастинг-режисер передивлявся сотні хедшотів у пошуках ідеального обличчя для потрібної ролі.

У сучасному соціально пов’язаному світі хедшот стане в пригоді кожному, хто хоче презентувати себе професійно.
Якщо у вас немає якісних фотографій себе (або співробітників вашої компанії), то я завжди рекомендую починати саме з хедшотів.              

Портрет — це набагато ширший термін — по суті будь-яке зображення, де суб’єкт усвідомлює, що її фотографують (навіть якщо вона не дивиться на камеру) називається сьогодні портретом. Але оскільки правил щодо портретів небагато, задача сфотографувати хедшот — набагато зрозуміліша та прогнозована, оскільки ви обговорюєте всі вимоги зі своїм фотографом до знімання та безпосередньо в процесі фотосесії. 

Освітлення

Освітлення в хедшоті зазвичай головне. Для нього використовується від 5 джерел світу, знімається виключно в студії. Обличчя все різке, чітке, повністю освітлене. Водночас в сучасному портретні світло може бути дуже різним: м’яким або майже силуетним, розмите, коли видно тільки частину обличчя або різке, рівно освітлене чи об’ємно, чи може бути підфарбоване певними кольорами. Варіантів безмежна кількість, це скоріше творче бачення фотографа і його власний стиль.

Кадрування
В хедшоті обличчя займає більшу частину кадру. Згадайте фотографію для резюме, в LinkedIn чи інших соціальних мережах. На цих сайтах ваша фотографія не така велика, тому максимально використовуйте пікселі, які у вас є. Ви хочете, щоб глядачі впізнали вас якомога швидше. Показ інтер’єру, красивий пейзаж, зайві предмети тільки відвернуть увагу від вашого зображення. Пам’ятайте, що в більшості випадків зображення не переглядається в розмір екрану, воно маленьке як на візитній картці — фотографія аватара завжди невелика.

Що стосується портретів та кадрування … ви здогадалися. Викиньте правила з голови. Фотографи можуть розміщувати модель у будь-якому місці кадру, робити маленькою точкою на фоні пейзажу, чи показувати тільки крупно одне око, варіантів безліч.

Одна порада для будь-якого рекламного або веб макета: якщо ви використовуєте фотографію об’єкта, який дивиться у бік, виберіть варіант, коли об’єкт дивиться в кадр, а не зі сторінки. Виняток, якщо ви намагаєтеся створити напругу.

Пози
Хоча це лише голова і плечі, все ще є досить багато поз і нюансів в хедшоті. Сантиметр чи два руху у будь-якому напрямку мають величезне значення та різницю в результаті. Гарне позування може приховати або зменшити подвійне підборіддя, специфічні риси, асиметрію тощо. Професійний фотограф допоможе знайти правильний ракурс та позу для вас.

Водночас пози в портреті можуть бути дуже різними, і навіть незручними — особливо в fashion чи в фотосесії для глянцу. Поза підкреслює зображення, закликаючи до дій глядача, тому потрібно приділити цьому достатню увагу при підготовці й вибрати правильний варіант. Оскільки ми говоримо зараз про корпоративний чи професійний образ, ось кілька порад:
1. Не моделі, як правило, виглядатимуть незручно й не впевнено, якщо не позуватимуть.
2. Невелика асиметрія виглядає більш природно. Наприклад, одна рука в кишені або тримаючи невеликий реквізит, як телефон, значно сприяє тому, що зображення виглядає органічним.
3. Погляд на камеру створює зв’язок із глядачем. А легка посмішка додасть доброзичливості та відкритості сприйняттю вашої фотографії глядачем.

Фони
Хедшот фотографії більш функціональні у порівнянні з портретом у маркетинговому сенсі. Простий та рівний фон є ключем ідеального хедшоту. Для мене це білий, чорний або сірий варіанти. Якщо глядач хоч на секунду відриватися на фон, це спрацьовує проти вас.               Інша особливість фону в хедшоті полягає в тому, що його можна легко розтягнути (або обрізати) в пост обробці. Ви знаєте, що кожна з соціальних мереж використовує різні пропорції та розмір аватарів, і вам кожен раз потрібно правильно викадрувати свої фото. Використання білого фону дуже зручне в цьому випадку, а також, коли йдеться про інтеграцію кольорів брендингу, тому що білий поєднується з усім. Крім того, більшість корпоративних сайтів мають білий фон, і фотографія на білому фоні ідеально впишеться в його дизайн. Сірий і чорний — теж досить безпечна ставка.

При фотосесії на вулиці чи в інтер’єрі пам’ятайте про те що, фон має бути трохи розмитим, і по кольорах – більш спокійним, не перетягувати увагу на себе від головного героя.

Ретуш
В хедшоті ретуш охоплює основні моменти: дефекти шкіри, зайві волосинки, плями, чи ворсинки на одязі, контур обличчя, різкі світлі очі та відбілені зуби. Я кажу клієнтам, що вони будуть виглядати так, ніби виспалися найкраще за останні роки або повернулись з відпустки 😊.

Немає нічого поганого і в трохи спеціальному соусі для схуднення в окремих частинах тіла. Але це все! Зайва ретуш або сильний блюр (розмиття) – погана ідея, це завжди помітно глядачам та виглядає не професійно. Час іде, і, як би нам не хотілося, годинник не слід повертати назад і в хедшоті. Ви ж хочете, щоб глядачі сьогодні мали чесне уявлення про вас. Відпустіть старі фотографії, на яких ви подобались собі багато років тому. Подумайте про надмірну ретуш як про знищення вашого багаторічного професійного досвіду. Б’юсь об заклад, ваш ідеальний клієнт або роботодавець шукає вас саме через ваш досвід та багаж знань.               Стилі та тенденції можуть швидко змінюватися на портретних фотознімках. Для деяких фотографів робота над пост обробкою — велика частина того, що визначає їхній кінцевий результат кадрів. Просто знайте, що щось надмірно модне або творче через кілька років буде виглядати дуже застарілим і дивним — особливо в контексті професійного іміджу. Якщо ваш портрет має бути поза часом, вибирайте ретуш простою та мінімально помітною. Якщо ви вважаєте свій образ цілком художнім чи творчим за своєю суттю, то правила для ретуші ваших фотографій є набагато гнучкіші.

Висновки
Дякую, що дочитали до кінця! Сподіваюся, я відповів на кілька важливих питань, перед тим, як ви почнете пошук фотографа. Я також сподіваюся, що ви зможете передивитись фотографії на сайті  https://headshot.kyiv.ua та зрозуміти плюси та мінуси кожного виду знімання, обрати найкраще для себе. Якщо ви хочете оновити фотографії як частину свого професійного іміджу, тоді обов’язково починайте з хедшоту. Всі інші фотосесії розгляньте як додаткові, для того, щоб задовольнити ваші професійні та особисті потреби в щоденному візуальному контенті.